W naszej poradni posiadamy nowoczesny cyfrowy aparat rentgenowski zapewniający wysoką jakość badań:

  • RTG klatki piersiowej,
  • RTG przeglądowe jamy brzusznej
  • RTG kręgosłupa,
  • RTG kończyn,
  • RTG czaszki,

Osoby, które chcą wykonać badania RTG  muszą mieć ważne skierowanie od lekarza pracującego w naszej poradni lub  mogą skorzystać z naszej oferty badań wykonywanych komercyjnie – również wymagane jest skierowanie.

Urografia – jest to badanie radiologiczne, które wykorzystywane jest do oceny budowy układu moczowego oraz jego funkcji, a także do diagnozowania chorób tego układu.

Niektóre badania wymagają specjalnego przygotowania.

RTG jamy brzusznej i kręgosłupa lędźwiowego – przygotowanie

Do RTG jamy brzusznej i kręgosłupa lędźwiowego wymaga się  od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Właściwe przygotowanie jest gwarancją wysokiej jakości obrazu radiologicznego, a co za tym idzie – ma wpływ na dokładniejszą diagnozę schorzeń kręgosłupa i narządów jamy brzusznej.

Pacjent powinien zatem:

  • w przeddzień wykonania badania nie należy spożywać dań wzdymających i ciężkostrawnych, a ponadto surowych warzyw oraz owoców; również pić gazowanych napojów;
  • godz. 14 do wieczora – w dniu poprzedzającym badanie – należy przyjąć ESPUMISAN w ilości łącznej 6 tabletek, rozłożonych w czasie – 3×2 tabletki, co dwie godziny;
  • w dniu badania nie palić papierosów oraz nie żuć gumy
  • być na czczo 6 godzin przed wykonaniem badania

Jeśli badanie ma być przeprowadzone rano, to pacjent powinien być na czczo i po wypróżnieniu. Jeżeli zaś w godzinach popołudniowych, to pacjent może być po lekkim porannym posiłku niewzdymającym.

Urografia – w jaki sposób przygotować się do badania?

Do urografii należy się przygotować już na dzień przed przeprowadzeniem badania. Pacjent powinien pozostać na lekkostrawnej diecie, w szczególności musi wystrzegać się pokarmów, które mogą wywoływać spore zagazowanie w jelitach, np. nabiał, owoce, czy kapusta. Ponadto warto zrezygnować z napojów gazowanych. Ostatni posiłek pacjent powinien spożyć około godziny 17.00.

Oprócz tych wytycznych koniecznością jest przeprowadzenie oczyszczenia jelit z zalegających treści – mas kałowych oraz gazów jelitowych. W tym celu trzeba zastosować środki przeczyszczające, bądź lewatywę. Ponadto około godziny 20.00 należy przyjąć osiem tabletek Espumisanu.

W dniu wykonania urografii należy zgłosić się na czczo i z pustym pęcherzem. Ponadto należy mieć aktualne badania –  kreatyniny (ważne do 2 tyg) oraz USG, czy wykonane wcześniej urografie.

.