Aktywny senior
Jak utrzymać aktywność ruchową w starszym wieku?
FUNDACJA MEDICAL CENETR
Podeszły wiek to okres pełen wyzwań i ograniczeń, jakie stawia przed nami nasze ciało. Wiele osób starszych mnóstwo czasu spędza w domu, oddając się niewymagającym wysiłku rozrywkom, takim jak: oglądanie telewizji, czytanie gazet lub słuchanie ulubionych audycji radiowych. Warto jednak wiedzieć, że starość nie zawsze musi oznaczać brak aktywności i nudne, pozbawione ruchu życie. Wręcz przeciwnie – jest to okres, w którym mamy wiele wolnego czasu, mniej obowiązków i zadań do wykonania każdego dnia, dlatego zachęcamy aby oddawać się ulubionym sportom lub innym aktywnościom ruchowym.
Jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających tzw. pomyślne starzenie się jest regularna aktywność ruchowa. Siedzący tryb życia, tak powszechny u osób w starszym wieku, ma niekorzystny wpływ na większość układów i funkcji organizmu, niezbędnych do utrzymania niezależności i samodzielności w zakresie czynności dnia codziennego. Poprzez upośledzenie funkcjonowania układu krążenia, oddechowego i układu ruchu bezczynność powoduje spadek wydolności fizycznej. Poza tym upośledza tolerancję glukozy, tolerancję ortostatyczną, zaburza gospodarkę mineralną i powoduje szereg innych negatywnych zmian w organizmie człowieka.
Form spędzania aktywnie czasu w dojrzałym wieku
Gimnastyka. Zaleta tej formy ruchu jest to, że może być podejmowana w różnych warunkach (plener, sala, pływalnia), a jej atrakcyjność zwiększa wykorzystanie muzyki i różnorodnych przyborów gimnastycznych.
Marsze, marszobiegi i coraz bardziej popularny w naszym kraju nordic walking. Naturalność tego ruchu sprawia, że uprawiać może go każdy.
Gry i zabawy rekreacyjne. Podczas tych zajęć dochodzi do połączenia uwagi oraz wysiłku (ruchowego, emocjonalnego i intelektualnego). Zapewnia to uczestnikom radość z możliwości działania, zadowolenie z osiągnięć oraz uczucie odprężenia i oderwania od codziennej rutyny.
Ogólne rekomendacje dotyczące aktywności ruchowej w prewencji i rehabilitacji osób starszych
Program aktywności fizycznej seniorów powinien zawierać trzy elementy:
- ćwiczenia wytrzymałościowe (marsz, bieg, pływanie, jazda na rowerze, narciarstwo biegowe), wykonywane 2–3 razy w tygodniu, co najmniej po 20 minut z intensywnością na poziomie 40–80% rezerwy częstości skurczów serca (tętno spoczynkowe +40–80% różnicy pomiędzy maksymalnym tętnem w czasie próby wysiłkowej i tętnem spoczynkowym) lub na poziomie 11–13 punktów w 20-stopniowej skali Borga (wysiłek lekki do umiarkowanego)
- ćwiczenia siłowe, wykonywane 2 razy w tygodniu, po 20 minut, zawierające zestaw 8–10 ćwiczeń angażujących najważniejsze grupy mięśniowe, po 10–15 powtórzeń każdego ćwiczenia
- ćwiczenia rozciągające, równoważne i koordynacyjne, wykonywane codziennie po 5–10 min.
- Samokontrola zdrowia
- Wypoczynek w aktywnej formie
- Zmniejszenie codziennego zmęczenia
- Poprawa funkcjonowania układów fizjologicznych
- Zapobieganie cywilizacyjnym chorobom
- Niezależność
- Samodzielność do późnej starości
- Podtrzymywanie sprawności fizycznej
- Wypełnienie dużych ilości czasu, socjalizacja
- Odprężenie psychiczne
- Zadowolenie
- Pokonywanie własnych słabości
- Radość
Regularna aktywność fizyczna (nawet o małym stopniu intensywności), nie tylko poprawia ogólną wydolność organizmu seniorów i ich koordynację ruchową, ale wpływa również pozytywnie na samopoczucie, zwiększając pewności siebie podczas wykonywania codziennych czynności.
Zapraszamy do naszej przychodni na zajęcia dla seniorów. Zapisz się już dziś by długo cieszyć się zdrowiem i sprawnością fizyczną!
Gimnastyka dla seniorów – informacje i zapisy:
tel. (22) 641-20-06
Przychodnia Medical Center,
ul. Belgradzka 42, Warszawa-Natolin
Organizatorem gimnastyki dla seniorów jest:
Fundacja Medical Center
ul. Dembego 5, 02-796 Warszawa
KRS:0000435315, email: fundacja@gmail.com